História chovu

Vývoj plemena Hafling bol dlhý a dodnes nie je celkom jasné, ako dlho už toto plemeno existuje a kedy vzniklo. Isté však je, že jeho domovom sú Alpy a aj meno dostalo po dedinke Hafling (Avelengo) neďaleko Merana v provincii Bolzano v južnom Tirolsku. V žilách týchto koní prúdi aj krv orientálnych predkov, a to po arabskom žrebcovi 133 EL´ BEDAVI XXII, narodenom v roku 1868 v Radovci. Jeho syn 249 FOLIE, narodený v roku 1874 v Schluderns, založil všetkých 7 línií (A – Anselmo, B – Bolzano, M – Massimo, N – Nibbio, S – Student, ST – Stelcio, W – Willi), ktoré sa vyvíjali až do roku 1927. Po tomto období sa toto plemeno uzavrelo.

Dnešný hafling už nie je tým bucľatým poníkom do výšky 133 cm v kohútiku, ktorý sa využíval len na prácu na poli a v lese pri zvážaní dreva. Moderný hafling má športový rámec, priestranné chody a dosahuje výšku aj 150 cm v kohútiku. Haflinga vytváral jeho hornatý domov Álp.  Preto sa vyznačuje unikátnou odolnosťou, vytrvalosťou, železnou konštitúciou, zdravím, nenáročnosťou, miernou povahou a ochotou slúžiť človeku všade tam, kde je to potrebné. Je pomerne nenáročným plemenom znášajúcim aj tvrdšie podmienky chovu, je menej náročný na starostlivosť i krmivo. Má dobre stavané pevné končatiny s dostatočne výraznými kĺbmi a tvrdými, zdravými, okrúhlymi kopytami. Jeho telesná výška vyhovuje nielen pre deti pri začiatkoch jazdenia, ale aj pri voltížnom jazdení, kde sú tak menšie problémy s vyskakovaním na koňa. Taktiež nájde uplatnenie pri hipoterapii, kde výška koňa výrazne ovplyvňuje psychické myslenie u mentálne a telesne postihnutých pacientov, ktorí tak ľahšie prekonávajú prvotný strach z koňa a zoznamovania sa s ním. Súčasné uplatnenie haflingov sa postupne presunulo z rekreačného jazdenia ku športovým účelom. Využitie haflinga pre športové účely môže mať v budúcnosti uplatnenie aj na Slovensku.

Vysoké výkony môže hafling podávať pri dobrom tréningu vo vytrvalostnom jazdení – pri dištančných dostihoch, v ktorých sa osvedčuje jeho tvrdá konštitúcia vyšľachtená v tvrdých podmienkach Álp. V parkúrovom skákaní, či v drezúre podáva tiež dobré výkony, v stupňoch parkúru Z, ZL, L môže bez väčších problémov konkurovať veľkým koňom. Hafling našiel uplatnenie aj vo westernovom jazdení, ktoré v posledných rokoch aj na Slovensku nadobúda väčšie rozmery a stáva sa veľmi populárnym športovým odvetvím. Jeho ďalšie využitie je aj v jazdeckej a záprahovej turistike, agroturistike, práci na poli či v lese. V súčasnosti sa kvôli svojmu atraktívnemu vzhľadu, pokojnej povahe a ľahkej ovládateľnosti rozširuje najmä v súkromných chovoch a turistických jazdiarňach zameraných na agroturistiku.  Určujúcim faktorom pre využitie koní sú stúpajúce požiadavky obyvateľov na všestrannú  záujmovú športovú formu využívania voľného času. Všetky tieto podmienky spĺňa hafling: jeho ľahká ovládateľnosť, spoľahlivosť, učenlivosť, a najmä tvrdá konštitúcia ho predurčujú nielen pre využitie v lesnom hospodárstve, ale aj pre rekreačné jazdenie, túry, v záprahovej turistike, či už spomenutej medicínsko – liečebnej oblasti. Práve vďaka svojej všestrannej využiteľnosti jeho obľuba z roka na rok vzrastá.