Aukcia haflingských žriebät v Tirolskom Ebbse prekonala všetky rekordy

V dňoch 24.9 – 26.9.2010 sa tak ako každoročne konala v nádhernom prostredí dedinky EBBS pod Tirolskými Alpami aukcia žriebät – kobyliek narodených v roku 2010.

V piatok 24.9.2010, v deň zahájenia aukcie, bol príjemný slnečný, takmer letný deň, a tak sme mali oveľa väčší zážitok z tradične vysokokvalitnej „HAFLINGER – SHOW“, ako tomu bolo pri júnovej svetovej výstave haflingov.

V sobotu 25.9.2010 sa napriek nepriaznivému počasiu (dážď, teplota 7°C) zaplnená predvádzacia aréna dostala do varu zanedlho po zahájení samotnej aukcie, keď v poradí piatu predvádzanú kobylku vydražil slovenský podnikateľ žijúci v Česku za neuveriteľných 60 480 €. Jednalo sa o kobylku Andromeda, ktorej otcom je dvojnásobný šampión z posledných dvoch svetových výstav v roku 2005 a 2010 Abendstern. Matkou je kobyla Aspirina, ktorá je rezervnou víťazkou kobýl zo svetovej výstavy z roku 2005. Kvalitu tejto genetiky potvrdila hneď na druhý deň 26.9.2010 pravá sestra vydraženej Andromedy – kobyla Athena, ktorá sa stala víťazkou prehliadky 24 elitných 3 a 4 ročných kobýl roku 2010.

Na záver treba povedať, že chovatelia z Českej republiky si odviezli domov celkovo 14 kvalitných mladých kobyliek, čo je viac ako ročná produkcia haflingských žriebät na Slovensku. Preto si myslím, že je najvyšší čas pre chovateľov ale aj priaznivcov koní plemena hafling na Slovensku, zamyslieť sa a urobiť viac ako doteraz pre skvalitnenie nášho chovu, aby sme o pár rokov s nostalgiou nespomínali na časy, kedy sme mali najkvalitnejší chov haflingov zo štátov východnej Európy a ako jediný štát boli členom Svetovej Federácie Haflingov.